Facebook

Twitter

Draugiem 
Sākums
Rīgas radio
Interneta radio
Vislatvijas radio
Reģionālais radio
Baltijas radio
Ukrainas radio
Radio reitingi
Online TV
Webkameras
Forums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


:: Visi Latvijas interneta veikali

Elektrotehnika
un
Sadzīves tehnika

   220 Xnet NeoStore 1A 24 2X2 Bestmarket Euroshop Visiem Internetveikals Ehalle Pirkums Pta Discover Neoshop Bigshop 1shop Expressshop I-veikals Simsim Skyshop Veicis Labacena Brivi FF Laptop BestPC e-doma Xp 2u Zauers Starshop Percletak Verners24 E-shopping Tera Aio


Datortehnika

  Capital  m79  Dateks  PC  Gool un pārējos elektronikas internetveikalos!


Telefoni

  Dual   EuroMobile  Mobileservice  Sakari  un pārējos elektronikas internetveikalos!


Foto izgatavošana

   eFoto   Elkorfoto  Fotolukss  Fotki  Fotokolors Picturehappy

Pārtika

Picas

Suši

  Lido Ēdamais Pārtikasveikals PartyShop Tavamgaldam Biofes Drinkshop
  LuLu Čili CanCan Exprespizza VairākSaules MakssunMorics Dominopizza Incognito PizzaFly Malibu
  GanBei Sushipoint Thali Kabukiexpress Shogun Sushitime Planetasushi Dominopizza Sushiservice Malibu

Grāmatas

   Jānis Roze  Grāmatuklubs Janus   Amizante 

MP3 Audio Video

  Randoms.lv  Doremi.lv  Platforma.lv

Kosmētika

  Kolonna  Parfumexpress  Kremi Aromats Veroni Cidonija Femme Kosmetika  Parfume   Fairnes  Beautybox

Drēbes

  Halens  Sweetlady  Starstyle

Rotaslietas

  Jahonts  Goldenshop  Goldengate  Sudrabanams  Vigorius  Elats  Vitreum

 Ziedi    ATT    Puķupastnieks   Abrakadabra  Happyplanet  Royalkids

Bērnu preces

   Mammy  Mami  Ģimene  E-baby  Babyservice  Bodīte  Royalkids


Biļetes

  Biļešu serviss  Biļešu paradīze  Ticketpro  


Citi veikali

Vannupasaule - viss vannas istabai
Cenuklubs - saimniecības preces
Davanuserviss - dāvanas, pārsteigumi
Zemenītessniegā - dāvanas, pārsteigumi
Ehobby.lv -radiovadāmās ierīces
Loms - makšķerniekiem
Polstore - Polijas preces
Fototapetes - fototapetes
Medniekiem - preces medniekiem
Baltsport - sporta prece
RE mēbeles - virtuves mēbeles, skapji
Apdare24 - grīdas, parkets
PDS - portatīvo datoru remonts

 

Daudzi interneta veikali sola bezmaksas piegādi Rīgas robežās, bet kad pienāk laiks preci piegādāt, tad sāk aizbildināties ar benzīna cenām un neizdevīgu mikrorajona vietu. Tādus veikalus, kas nepilda solījumus labāk turpmāk ignorēt.

Noteikti ignorējiet arī tos, kuri apsola jums atzvanīt, bet to vienkārši neizdara. Jeb arī jūs aizpildat pasūtījuma formu, nosūtat to, bet veikals jūs nemaz neinformē, ka prece nav noliktavā un vispār Latvijā nebūs vismaz 3 nedēļas.

Noteikti izsvītrojiet no saviem fovorītiem uz mūžīgiem laikiem tos veikalus, kuri ir gatavi jums veltīt laiku liela plazmas televizora dēļ, bet ne dēļ elektriskās tējkannas jeb mājas printera. Tad priekškam vispār tās preces ir viņu katalogos?

Latvijā pēdējo 6 mēnešu laikā internetā iegādājušies: Kāpēc neiepērkaties internetā? Motivācija iepirkties internetā:
 • 26 % — sadzīves, audio, video, foto u. c. tehniku;

 • 13 % — mobilos telefonus;

 • 10 % — grāmatas;

 • 6 % — abonējuši avīzes, žurnālus;

 • 6 % — datortehniku, datorpiederumus;

 • 5 % — mūzikas ierakstus;

 • 4 % — filmas, DVD diskus;

 • 4 % — kancelejas preces;

 • 3 % — citas preces.

 • 54 % — nav nepieciešamības;

 • 18 % — ir pierasts iepirkties parastā veikalā;

 • 18 % — nav intereses par interneta veikaliem;

 • 16 % — nav naudas;

 • 11 % — nav pārliecības, ka prece atbildīs izvēlētajai;

 • 5 % — cits iemesls.

 • 41 % — zemākas cenas;

 • 19 % — izdevīgāki piegādes noteikumi vai bezmaksas piegāde;

 • 16 % — pašam nav jāiet uz veikalu;

 • 12 % — plašāka preču izvēle.

  * 2004. gada Nikolo grupas Informācijas sabiedrības pētījums

 

Vai iepirkties internetā ir lētāk? Vai ērtāk?

Lai arī pēdējā laikā ir audzis Latvijas interneta veikalu skaits un pircēju daudzums tajos, tikai 5% Latvijas interneta lietotāju iepērkas elektroniskajos veikalos (e–veikalos). Un arī viņi preces šādā veidā lielākoties iegādājas epizodiski (vidēji 2,6 reizes pusgada laikā).

Iespējams, ar laiku iepirkšanās Latvijas un ārzemju e–veikalos kļūs par Latvijas sabiedrības daļas dzīvesstilu, kura iezīmes saskatāmas jau šobrīd: interneta patērētājiem galvenās vērtības iepērkoties, pirmkārt, ir laba cena un ērtības. Būtiska interneta veikalu apmeklētāju iezīme ir arī vēlme eksperimentēt.

Kad pirmos divus mēnešus pēc bērniņa piedzimšanas pavadīju lauku mājās, vairākus kilometrus no ciemata centra, meža ielokā, mana saikne ar ārpasauli un Rīgu bija nodrošināta ar iezvanpieejas internetu. Līdzīgi bija manām sarunu biedrenēm no dažādām pilsētām jauno māmiņu vortālā www.calis.lv. Tā kā iespējas apmeklēt veikalus bērniņa pirmajos dzīves mēnešos bija visai ierobežotas, bet šajā laikā iekrita mīļu cilvēku jubilejas, par savdabīgu viņu apsveikšanas veidu kļuva pārsteigšana darbā ar dāvanām no interneta veikala.

Arī mana vīra Andra dzimšanas diena un mūsu kāzu jubileja bija mēnesi pēc bērniņa piedzimšanas. Tobrīd vīrs pēc atvaļinājuma bija atsācis strādāt Rīgā. Gribējās viņu pārsteigt, bet laukos veikalā nebija iespējams izvēlēties savdabīgu dāvanu, tāpēc ļāvos eksperimentam, iepērkoties www.abrakadabra.lv, kur atradu piemērotu velti: trīs «Rafaello» kastes, šokolādes konfekšu kasti sirds formā un apsveikumu ar manu novēlējumu (diemžēl ne ar manu roku rakstītu). Norēķinājos interneta bankā (cena, ja nemaldos, bija vairāk par piecpadsmit latiem, par saldumiem tas nav maz, bet es izdevumos ierēķināju arī pārsteigumu). Tā nu mans vīrs darbā saņēma dāvanu, kamēr biju laukos.

Ziemā, kad jau atkal dzīvoju galvaspilsētā, bet negribējās, lai mazulis veikalā apliptu ar kādu vīrusu, kāroto lasāmvielu pirku internetā, izdevniecības «Atēna» interneta veikalā www.atena.lv. Šoreiz maksāju, pirkumu saņemot mājās.

41% no Latvijas interneta pircējiem iepērkas tīklā, jo tur ir zemākas cenas, 19% — jo ir izdevīgāki piegādes noteikumi vai piegāde ir par brīvu, bet 16% — jo pašam nav jāiet uz veikalu. Man bija visas šīs motivācijas. Salīdzinājumam, piemēram, www.janis–roze.lv izdevniecības grāmatām cenas ir tādas pašas. Tādēļ Latvijas interneta asociācijas vadītājs Viesturs Plešs, kura darbavieta atrodas virs «Jāņa Rozes» veikala, dažkārt pasūta grāmatas no šā interneta veikala, un nav jākāpj lejā uz «fizisko» grāmatu tirgotavu. Turklāt šī dabīgā slinkuma apmierināšana un laika taupīšana neko nemaksā — piegāde ir bezmaksas (ja pasūtījuma summa pārsniedz Ls 5).

Lētāk. Vai vienmēr?

41% Latvijas interneta pircēju interneta veikali pievilinājuši ar zemākām cenām. Viņu vidū Siguldas Romas katoļu draudzes prāvests Rolands Melkers. Tikai pēc vērīgas cenu salīdzināšanas, kurā secinājis, ka cenas atšķiras pat par vairākiem desmitiem latu, prāvests iegādājies izdevīgus pirkumus — telefonu un printeri veikalā www.220. lv un plīti www.eiroshop.lv (par Ls 180, nevis Ls 220 kā «parastajos» veikalos) ar bezmaksas piegādi uz Siguldu. — Pēc remonta baznīcā mums vajadzēja gāzes plīti, bet tobrīd nebija laika braukt uz Rīgu, — stāsta Rolands Melkers. Plīti viņš iegādājās, to redzot tikai internetā, toties telefonu bija svarīgi arī sajust rokā — kā ieguļ taustiņi, tādēļ to viņš no sākuma izpētīja parastā veikalā.

Tā kā prece tīklā nav aptaustāma, e-veikalos jābūt jauna tipa pārdevējam: ļoti zinošam un spējīgam vārdiski uzburt iespējami pilnīgāku produkta ainu. Tādēļ pircējam iznāk veltīt vairāk uzmanības.

Kamēr princips «apskatu parastā veikalā, pērku internetā» nav izvērties plašumā, tradicionālo veikalnieku sirdis var būt mierīgas. Tomēr veikala www.xnet.lv direktore Ilze Švāne atklāj, ka viens no vairumtirgotājiem, pie kura viņi iepērk preci un kuram ir savi «tradicionālie» veikali, atteicies piegādāt preci Ziemassvētku laikā. Tirgotāja bailes nav gluži dūmi bez uguns, jo tieši laiks, kad veikali pārpildīti ar steidzīgiem svētku dāvanu pircējiem, bija ražīgākais interneta veikaliem. www.xnet.lv pirmssvētku nedēļās stundā bija pieci līdz septiņi pasūtījumi, ikdienā — kādi trīs.

Būdami starpnieki, e-veikali var nodrošināt zemākas cenas — nav jāuztur noliktava un dārgs veikals centrā, ofisā stāv tikai pašas «ejošākās» preces. Nav jālauza galva, kur likt veikalā ilgi stāvējušos preču paraugus.

Protams, ir arī veikali, kuriem ir gan virtuāls, gan fizisks veikals, piemēram, www.220. lv.

Vai iepērkas naudīgie?

2004. gada marta Nikolo grupas Informācijas sabiedrības pētījums rāda, ka tikai 5% Latvijas interneta lietotāju pēdējo sešu mēnešu laikā iepirkušies tīklā. Visbiežāk pircēji ir ar augstiem ģimenes ienākumiem (vairāk par Ls 250 uz cilvēku), kā arī rīdzinieki un biežie interneta lietotāji. Vidējais iepirkšanās reižu skaits internetā pēdējo sešu mēnešu laikā ir 2,6.

E-veikalos ir padomāts arī par interneta lietotājiem, kuru maciņš ir plānāks, jo viskaislīgāk internetu lieto cilvēki vecumā no 15 līdz 24 gadiem.

Piemēram, savdabīgajā veikalā www.zemenitessniega.lv ir piedāvājums gan studentiem ar pieticīgiem ienākumiem un plašu sirdi, gan naudīgākiem biroja darbiniekiem, kas novērtē laiku un oriģinalitāti, jo šīs lapas piedāvājumā ir savdabīgas dāvanas un pārsteigumi. Var, teiksim, nopirkt gan lāceņu ievārījumu par Ls 3,50, gan serenādi spāņu valodā pie mīļotās loga vokālista un ģitārista izpildījumā par Ls 30.

No pārsteigumiem pieprasītākais ir Laimes lācis (Ls 10) — kurjers Laimes lāča «ādā», divus metrus garš, kurš draugu, kam veltīts pārsteigums, samīļo, ja var, paceļ gaisā, pasaka mīļus vārdus. — Kāds klients pats ieģērbās šajā tērpā un apsveica mīļoto, nolasot viņai dzejoli — šādas emocijas ir neaizmirstamas gan saņēmējam, gan sūtītājam, — atceras www.zemenitessniega.lv vadītāja Ieva Leinasare.

Arī www.24. lv pircēji ir ar dažādiem ienākumiem: vieni telefonu par 50 latiem pērk līzingā, citi uzreiz iegādājas preci par 300 latiem. Visos aptaujātajos veikalos klienti pamatā ir no Rīgas. — Dienā caurmērā ir 40 pasūtījumi, no kuriem kādi desmit ir ārpus Rīgas, īpaši Ventspilī, — stāsta www.24. lv direktora vietnieks Ritvars Vīgants.

Klientu vidū ir dzimumu līdzsvars, vecums — pārsvarā no 25 līdz 50 gadiem. www.xnet.lv pircēji lielākoties ir biroja darbinieki, dažādu līmeņu vadītāji. Aptuveni puse pasūtījumu tiek izdarīti no mājām.

www.24. lv pieprasītākās preces ir mobilie telefoni un fototehnika. No lielākajiem pirkumiem www.xnet.lv bijusi biroja tehnika, portatīvie datori un plazmas ekrāna televizori.

Ērtību cienītāji

Interneta pircēju vērtību skalā svarīgu vietu ieņem ērtības un laika taupīšana. Teiksim, kāds www.edamais.lv klients pircis 35 litrus ūdens — kādēļ viņam tas būtu jāstiepj uz māju pašam? Katrā ziņā neviens nepasūta vienu piena paku internetā (tas būtu neizdevīgi vai neiespējami).

Latvijas Bankas darbinieks Harijs Bušs, kurš Latvijas e-veikalos parasti iegādājas grāmatas, novērtē iepirkšanās ērtības: — Daļā Latvijas e-veikalu, kuros var elektroniski norēķināties, ir gatavi maksājumu uzdevumi — izpilde neprasa ilgu laiku, turklāt maksājumi ir bez riska. Dabiskā slinkuma vadīts, preci saņemu darbā, jo, izņemot to pastā, jāiekļaujas pasta darba laikā, — skaidro ērtību cienītājs.

Dizainere Ieva Spūle interneta veikalos novērtē cenu un kā priekšrocību šādam iepirkšanās veidam min bezmaksas savlaicīgo piegādi Rīgas robežās (atkarībā no veikala) un piegādātāju laipno apkalpošanu. — Man patīk, ka internetā varu, neizejot no mājām, «izstaigāt» vairākus veikalus, taču, tā kā prece nav «taustāma», varētu būt plašāki preču apraksti un kvalitatīvāki attēli, — piebilst Ieva Spūle.

Viņa internetā ir pirkusi telti, laivu airus, laivu, guļammaisus un tūrisma preces — tie e-veikalos esot lētāki (apmēram 20 latu starpība). Ieva ir iepirkusies veikalos www.yes.lv, www.itirgus.com, www.boat.times.lv.

Www.mammy.lv iegādājusies drēbes dēliem un grūtnieču veļu, kad tāda bija vajadzīga. Tās tomēr ir lietas, kuras pirms iegādāšanās der uzmērīt. Tā kā veikals atrodas Latvijā un preces piegādā mājās, tā nav problēma — pārdevēja ierodas ar vairākiem izmēriem.

Līdzīgi veikalā www.xnet.lv ir nopērkama erotiskā veļa. — Tai ir tikai trīs izmēri, un kļūdīties, nosakot savējo nepielaikojot, ir maza iespēja. Taču ir iespējams preci arī apmainīt. Šo pirkumu kurjers piegādā slēgtā paciņā — neviens piegādātājs nezina, kas tajā iekšā. Taču mēs bijām pārsteigti, kad daži pircēji gribēja veļu uzmērīt pie mums ofisā, — stāsta Ilze Švāne.

Bungas no Āfrikas

Galvenā motivācija iepirkties Latvijas interneta veikalos ir laba cena un ērtība. Vai tāda tā ir arī attiecībā uz ārzemju e-veikaliem? Diez vai tā ir pirmajās iepirkšanās reizēs, jo sākumā jāapgūst muitas un norēķināšanās nianses, varbūt jāpārvar neuzticība ārzemju veikaliem. Arī no otras puses — pārdevējiem — ne vienmēr ir interese par pircēju no Latvijas, jo ar postpadomju valstīm ir bijuši krāpšanās gadījumi ar kredītkartēm.

Rolands Melkers nav iepircies ārzemēs, jo vai nu konkrētais veikals nesūta preces uz Latviju, vai arī ir viltīgi pārdošanas knifiņi: — Ir, piemēram, preces, kuras piedāvā krietni lētāk, taču kāda no nepieciešamajām komplekta sastāvdaļām, teiksim, lādētājs, bez kura nevar iztikt, ir divas reizes dārgāks nekā citur. Tāpat vienmēr palasu forumos, ko citi saka par konkrēto veikalu.

«TiVi» projektu vadītājs Renārs Jeromāns bez ierastiem pirkumiem — dažādu grāmatu iegādes ārzemju e-veikalos, internetā nopircis arī afrikāņu bungas — džembes, lai pievienotu tās savai nelielajai mūzikas instrumentu kolekcijai. Bungas vairāksolīšanas portālā www.ebay.com piedāvāja interneta veikala www.brcreationsonline.com pārdevējs Dinos Zoudros no Ganas. Renārs rāda e-vēstules, kurās pārdevējs slavē savu preci: — Tu būsi pārsteigts, kāda ir to skaņa!!!! Ekselenta — pat džembes pasniedzēji izmanto manas bungas!!!

Dinos Renāram šķita uzticams, jo sīki izskaidroja, kā prece tiks nosūtīta (caur Franciju) un cik maksās piegāde. Ar to ir jāuzmanās, jo ir pārdevēji, kas min divas un trīs reizes lielākas piegādes izmaksas, nekā tas uzrādīts uz sūtījuma paciņas. Tomēr uzticība bija radīta, un Renārs neuztraucās, ka, pārskaitot naudu, nesaņēma solīto ziņu, kad sūtījums pienāks. Pēc pāris dienām Dinos atbildēja — viņš nebija rakstījis, jo bijas saslimis ar malāriju.

Renāram ļoti patīk nopirktās džembes, vienīgi tās nevar spēlēt ikdienā, jo tas būtu par skaļu. To var atļauties vien tad, kad sanāk viesi un tāpat nav kluss. Tad Renāra dzīvoklī atskan afrikāņu ritmi.

Izglītota iepirkšanās

Hariju Bušu var dēvēt par interneta iepirkšanās senioru, jo viņš ārzemju e-veikalos iepērkas jau sesto gadu, tādēļ ievēro drošas un izdevīgas iepirkšanās nianses. Piemēram, viņam bijusi nelāga pieredze ar maksājumu karti. Pircējs to kādā «parastā» veikalā ārzemēs ļāva pārdevējam autorizēt, sev neredzot, jo autorizēšanas mašīnīte uz letes bija salūzusi. — Pēc tam ar manas kartes datiem bija izdarīti pirkumi dažādos ārzemju e-veikalos. Es lūdzu bankai karti apturēt (nevis anulēt, jo anulējot to nevarētu atjaunot un tobrīd nevarētu ārzemēs izmantot uz kartes esošo naudu), — stāsta Harijs Bušs, kurš pēc šā notikuma speciāli interneta norēķiniem izveidoja atsevišķu kontu, kur nestāv lieka nauda (papildu konta atvēršana neko nemaksā).

Harijs Bušs sāka iepirkties internetā, jo viņam patīk eksperimentēt. Iesākumā viņš www.amazon.com iegādājās Latvijā vēl nepieejamu tehnisko literatūru. Pircējam simpātisks liekas veikala izkoptais klientu izpētes tīkls — amazones (veikalu tīklam ir tirdzniecības vietas dažādās valstīs — aut.) fiksē viņa pirkumus un apskatītās grāmatas un nākamajā reizē jau piedāvā kaut ko par līdzīgām tēmām, kas varētu pircēju interesēt. — Kādreiz gan arī izsecina kaut ko dīvainu. Piemēram, man ir piedāvāti dārza piederumi. Iespējams, viņi pēc manas kredītkartes aprēķināja, ka es nedzīvoju Rīgā, un tādēļ mēģināja mani ieinteresēt par dārza inventāru. Taču es varu arī ietekmēt viņu analīzi, piemēram, ja esmu pircis meitai japāņu valodas grāmatas, varu norādīt, lai šo pirkumu neņem vērā, piedāvājot ko jaunu — es nelasīšu literatūru japāņu valodā, — skaidro pircējs.

Harija Buša savdabīgais pirkums internetā ir digitālie mākslas darbi. Viņš iegādājies pazīstama datorgrafiskās mākslas pārstāvja Raena Blisa darbus. Tos saņem virtuāli. — Viņa mājas lapā var apskatīt datorgleznas, bet, ja tās vēlas ielādēt augstā kvalitātē, ir jāmaksā (var kļūt par klientu uz dažādu laiku un tad ielādēt jebkuru darbu). Man ļoti patīk šī māksla — tās dinamiskais gaismas diapazons ir lielāks nekā parastai gleznai, — stāsta mākslas cienītājs, rādīdams sava klēpjdatora ekrāna «tapeti», kurā attēlots pils dārzs. Zīmēts ar datoru, bet izskatās tik reāls!

Kaislīgais interneta pircējs ir iepircies e-veikalā arī, būdams ārzemēs, jo viņš vēlējās iegūt tādu tehnisko aparatūru, kāda bija tikai ASV, bet Eiropu vēl nebija sasniegusi (iepriekš gan bankā bija jāreģistrē otra — viesnīcas — adrese, jo citādi uz turieni preci nepiegādātu).

Pieredzējuši ārzemju interneta pircēji pirms iepirkšanās kritiski novērtē veikalu, tā uzticamību un drošības sistēmas, piegādes un norēķināšanās iespējas, teiksim, kādi norēķinu veidi ir iespējami un kurš no tiem ir izdevīgāks, — lai pirkums būtu iespējams un nesanāktu pārmaksāt. Šo nianšu aprakstīšana ir atsevišķa raksta vērta.

Iepirkšanās internetā kā dzīvesstils vēl tikai veidojas, taču jau šobrīd iezīmējas tīkla pircēja tēls: virtuālo preču piedāvājumu pētnieks, gatavs eksperimentēt un izzināt, pircējs, kuram pirkuma izvēlē būtiska loma cenai, ērtībām, pārdevēja zināšanām un īpašai attieksmei: iespējai diskutēt par cenu un modeļiem.

Linda Rozenbaha, «Mājas Viesis», 03.2005.

 

 

 
Copyright © 2002-2024 eradio.lv | All rights reserved | eradio[at]eradio.lv | Palīdzība | Forums