Facebook

Twitter

Draugiem



 
Sākums
Rīgas radio
Interneta radio
Vislatvijas radio
Reģionālais radio
Baltijas radio
Ukrainas radio
Radio reitingi
Online TV
Webkameras
Forums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


::Diskusijas

EHR vairs neraida 98,8 MHz Bauskā un apkārtnē un citas izmaiņas Latvijas ēterā
 
Mani joprojām interesē un vienmēr interesēs praktiski novērojumi ēterā. Šajā sakarībā es pēc ilgāka pārtraukuma atļaujos rakstīt šajā savdabīgajā forumā, kura administrācija, kā jau gadiem ierasts, pilnīgi ignorē pret konkrētām personām vērstas rupjības.

Nesen VAS "Elektroniskie sakari" apraides staciju sarakstā ir notikušas izmaiņas, kas liecina, ka Latvijas FM skala ir kļuvusi par diviem raidītājiem nabadzīgāka.

1. No saraksta ir pazudis EHR Bauskas raidītājs 98,8 MHz. Protams, tiem, kas novēro situāciju ēterā, vieglāk ir konstatēt kaut ko, kas parādās kā jaunums, nevis to, kas tiek atslēgts. Tā arī es šo faktu nebiju pamanījis. Nedaudz aizdomīgi šķita tas, ka pēdējos mēnešos 98,8 MHz Rīgā uzkrītoši bieži un labi dzirdu LRT Radijas no Norkaičiem pie Tauraģes Žemaitijas dienvidos, taču es to "norakstīju" uz tradicionālās rudens troposfēriskās izplatības uzlabošanās rēķina. Izrādās, ka pēdējo reizi Rīgā EHR 98,8 MHz ar RDS esmu uztvēris 25. septembrī. Šajā forumā laiku pa laikam mēdz atzīmēties aktīvisti no Bauskas puses. Ceru, ka kāds varētu sniegt precīzāku informāciju, kad šis raidītājs tika atslēgts.

2. Augstāk minētais saraksts norāda, ka ir noticis tas, kas rakstīts Retro FM Liepāja apraides atļaujā Nr. AA-027/1, proti, "Liepāja 95,6 MHz (pēc starptautiskās koordinācijas pabeigšanas paredzēts nomainīt ar frekvenci 97,1 MHz)". Tātad Liepājas raidītāja frekvence ir no 95,6 MHz (pēdējo reizi Rīgā uztvēru 3. novembrī) pārcelta uz 97,1 MHz, bet Gaviezes raidītājs 97,1 MHz (šo es Rīgā tiku uztvēris tikai vienu reizi 25. martā) savu darbību ir beidzis. Priecāšos šeit ieraugot novērojumus no Liepājas un apkārtnes attiecībā uz 97,1 MHz!

Vēl pieminēšu, ka Star FM Madonas raidītājs 87,9 MHz nu jau labu laiku konsekventi raida Latvijā neierastajā mono režīmā. Vairākās Eiropas valstīs mono ir relatīvi izplatīts. Teiksim, Francijā, mono raida vairāki radiostaciju tīkli, kas translē ziņu un sarunu formāta programmas. Arī Itālijā ir līdzīgas stacijas. Kaut vai kaimiņos Lietuvā Marijos Radijas tīkls raida tikai mono. Tomēr Latvijā visticamāk tas notiek kādas kļūmes pēc, vēl jo vairāk tādēļ, ka agrāk Star FM no Madonas raidīja stereo. Toties šim raidītājam ir kāda priekšrocība - RDS dekodējas pie rekordzema signāla. Esmu fiksējis RDS PI kodu pat pie 6 dBf signāla, kas ir kaut kas nedzirdēts.

Ja jau esmu tiktāl aizrunājies, tad vēl viena replika par Star FM, kas gan var interesēt vel mazāku ļaužu loku kā iepriekš aplūkotais. Rīgas raidītajam 106,2 MHz negaidīti tika mainīts PI kods, ko es pirmo reizi ievēroju 28. oktobrī. Ja agrāk tas bija "2210", kas atbilst Igaunijai pēc valstiskās piederības, tad tagad tas ir "7210". PI kodi, kas sākas ar "7" attiecas uz Krieviju, Luksemburgu, Tunisiju... Ārpus Rīgas, cik esmu redzējis, joprojām saglabāts "2210". Latvijā PI kodiem jāsākas ar "9".

Star FM raidītājam Lielvārdes novadā 87,7 MHz toties ir sakārtots radioteksts. Tagad tajā ir lasāma tikai mājas lapas adrese, iepriekš bez šīs adreses tur bija arī nesakarīga burtu un zīmju kombinācija.

Jauns radioteksts arī Rīgas Radio Skonto raidītājam 107,2 MHz.

Lai jums visiem labi klājas jeb 73!
Rolands Strautmalis @ sestdien, 2015. gada 5. decembrī 08:13
EHR Bauskas raidītāju pirmo reizi dzirdēju vasarā, kad braucu tur cauri. Dīvains raidītājs bijis vienmēr, tā kā 104,3 tur skan diezgan labi tāpatās. Ar Super FM cita situācija, tas no 96,8 Āģīša tik tālu neizplatās.

Kas attiecās uz Stāru, es joprojām nesaprotu kā tāda mēroga nacionāla apraides stacija var dzīt "tādu fuffeli" tehniskā ziņā. Šī gada sākumā laža vairāk kā mēneša garumā ar skaņas kvalitāti, tagad raidītājs reģionā, kurš raida Mono režīmā. Jā, saplīst var viss, pirmajā dienā iespējams to nenovērsīs, bet ja jau ilgāku laiku mūzikas radiostacijas (Hot AC!!!) raidītājs raida Mono režīmā, tas nav pieņemami. Par kodu mainīšanos nemaz neizteikšos, pats nobrīnījos, ka pie Salaspils Lielvāres 87,7 nepārslēdzās uz 106,2. Bet tas laikam vēl vairāk paspilgtina to "pofigismu", ko šī stacija liek virsū tehniskajās lietās. Nu nekas, Elijas Gouldingas dziesmas var dzirdēt arī citās radiostacijās. :D
Janka @ sestdien, 2015. gada 5. decembrī 08:38
kādu laiku atpakaļ stars džinkstēja pa visu LV rekordzemās kompresijas dēļ... Ar Rīgas raidītāju arī bij šmuce .. tagad mono :) Neapskaužu tos cilvēciņus, kad ierastais 1 CD sācis mono spēlēt (vairāk pa 1 cd vinjiem studijā nav) ... Tā kā staru neklausos, pofig.
marss @ sestdien, 2015. gada 5. decembrī 09:04
marss - un tas pats viens ir Elijas Gouldingas CD. :D

Labi, mēs te tagad varam ņirgāties, bet iesaku pilnā nopietnībā uzspēlēt "Elijas spēli", respektīvi klausīties Star FM un 3 stundu laikā censties neizdzirdēt kādu no Elijas Gouldingas dziesmām. Not possible. :D
Janka @ sestdien, 2015. gada 5. decembrī 09:16
Par Star FM Madona. Roland Tu visticamāk savā jautājumā atbildēji kāpēc nav stereo, bet rekordātri parādās RDS. Iespējams ir pārbliezts 19khz pilota tonis un par cik josla ir pietiekami šaura, lai pietiktu visam, tad stereokoderim atvēlētā josla ir par šauru un tas nespēj izlausties cauri! Īsāk pavirša skaņošana.
Es @ sestdien, 2015. gada 5. decembrī 16:43
Es, iespējams, ka ir tā, kā Tu raksti, bet arī agrāk, kad Star FM Madonā raidīja stereo, tieši šim raidītājam starp simtiem citu, ko esmu uztvēris, RDS dekodējās pie visvājākā signāla ar nosacījumu, ka manas uztverošās antenas ir atbilstošā virzienā. Kad nākamreiz tikšu līdz šī signāla uztveršanai, paeksperimentēšu ar atšķirīgu joslu platumu, ja vien stereo jau nebūs atjaunots.

Es būtu bijis ļoti priecīgs, ja kaut tuvu šim līmenim RDS parādītos tajā gadījumā, kad es šovasar, 21. jūnijā uztvēru absolūti tālāko signālu savā praksē no Marokas (viennozīmīgi vairāk kā 3500 km attālumā gaisa līnijā), kas būtu arī Baltijas valstu rekords, ja vien to izdotos identificēt, un ko varat noklausīties šeit: https://youtu.be/q0YrsEKf4Ck

Vienmēr pastāv brīnuma iespēja. Tāpēc var gadīties arī, ka šajā forumā ieskatās kāds speciālists ar specifiskām zināšanām, kas palīdzētu šo signālu precīzi atpazīt. Vienīgi varu brīdināt, ka abu Marokas staciju ēterā, kas raida šajā frekvencē, tieši šajā laikā skanēja sporta programma.

73!
Rolands Strautmalis @ svētdien, 2015. gada 6. decembrī 03:42
Bauskā EHR pārtrauca darboties septembra beigās, vai oktobra sākumā/vidū (precīzi vairs neatceros).
VASES atbildēja, ka ir problēmas ar elekromagnētisko nesaderību tornī (radot traucējumus tur esošajām citām sakaru sistēmām). Un viņi nezinot, kas būs tālāk ar to frekvenci.

Šķiet, ka EHR vadība nolēmusi raidītāju citur nelikt (laikam beidzot saprata, kā jau Janka teica, pilsētā labi var dzirdēt Rīgas raidītāju (104.3)
Starp citu, tagad vairs nav traucējumu un labi var dzirdēt SWH Gold (90.0).

Topradio gan joprojām skan abās frekvencītēs (Bauskā un Iecavā).

Tāda pati situācija ar nesaderību bija Radio TEV, kuri arī pameta to torni un pārcēlās uz citu vietu (tiesa, tagad ir samazinājies apraides rādiuss Lietuvas virzienā, jo tās mājas, kam logi uz LT, ir apgrūtināta uztveršana (TEV raida kaut kur no dienvidu (Rīgas) puses.

Un pēdējā laikā kaut kā vairs nevar kvalitatīvi pilsētā uztvert KHR no Jelgavas. Nevar saprast kur problēma. Pirms pāris mēnešiem viss vēl bija ok.
misters @ svētdien, 2015. gada 6. decembrī 04:21
Es atvainojos, TEV raida no ziemeļu (Rīgas), nevis dienvidu(Lietuvas) puses.

P.s. Pašlaik no manis pieminētā torņa raida tikai Super FM un Topradio.
misters @ svētdien, 2015. gada 6. decembrī 04:27
Liels paldies, Sandi, par izsmeļošo un vērtīgo komentāru.

Radio TEV 97,6 MHz Rīgā ir bijis uztverams praktiski vienmēr, bet tiešām šķiet, ka pēdējā laikā tas kļuvis labāk uztverams. Varbūt esi noskaidrojis, no kurienes raida Star FM 106,6 MHz? Protams, arī Radio TEV 97,6 MHz raidītāja jauno atrašanās vietu nebūtu par skādi noskaidrot.

Atvainojos, ja kādu kaitina šīs tēmas paplašināšanās dažādos virzienos. Nedaudz jāpiecieš...

73!
Rolands Strautmalis @ svētdien, 2015. gada 6. decembrī 05:34
Roland, diemžēl nezinu no kurienes abas stacijas raida (Star FM nesaka, kur raidītājs uzlikts, bet jābūt labai vietai, jo pilsētā skan pat pagrabos, kamēr ar Radio TEV ir manis jau pieminētās problēmas).

Savukār sazinoties ar Radio TEV, viņi paši nezina no kurienes raida. ar viņu raidītāju uzstādīšanu nodarbojas kaut kāda firma (bļāviens,uz sitiena nevaru atcerēties precīzu nosaukumu).

=========================
Roland, pie reizes uzjautāšu, tu nezini, tad Krievu Hitu Radio no Jelgavas (95.0) nav gadījumā arī kaut ko darījis to savu raidītāju? Pirms kāda pusotra mēneša skanēja labi, bet tagad stipra šņākoņa pa vidu-nevar kvalitatīvi uztvert. Nesaprotu, manā pusē problēmas vai viņu.
misters @ svētdien, 2015. gada 6. decembrī 07:42
Pareizā frekvence KHR ir FM95.5
misters @ svētdien, 2015. gada 6. decembrī 07:43
Lapa: 1
Pievieno savu komentāru
Vārds:
E-pasts:
Komentārs:
Ievadi tekstu
 

 

 
Copyright © 2002-2024 eradio.lv | All rights reserved | eradio[at]eradio.lv | Palīdzība | Forums